top of page

תוסף B12, צריך? מארחת בבלוג את התזונאית נטלי נשה שמש / B12 supplement , necessary?

Updated: Dec 17, 2021אז למה החלטתי לארח את נטלי היקרה? כי לאחרונה אני נתקלת ברשת , בהמון פוסטים ששואלים על תיסוף b12 . יש טבעונים שטוענים שאין צורך בתוסף, שקיים במזון או אלה שאומרים שהכל בא מהטבע ואם לא ישטפו ירקות אז יקבלו את כל מה שצריך. חברים! יש דברים שאיתם לא כדאי לנחש ניחושים, המדע מספק לנו מספיק עדויות לחשיבותו . עדיין לא בטוחים? אז שאלתי את נטלי , כמו תמיד הייתה לה תשובה מוכנה עבורי :

"אז למה חשוב לקחת B12 כטבעונים?

ניתן לקבל את כל רכיבי התזונה מהמזון פרט לויטמין B12. ויטמין B12, ככל הויטמינים, הוא חיוני ויש לקבלו ממקור חיצוני. הוא חשוב למניעת אנמיה ולשמירה על תפקוד תקין של מערכת העצבים. מחסור בויטמין B12 לאורך זמן עלול להוביל לנזק בלתי הפיך למערכת העצבים. ניתן למנוע את החסר בקלות על ידי נטילת תוסף ויטמין B12 באופן סדיר. לא בהכרח צריך כל יום אם הרמות בדם תקינות אך גם אם הרמות תקינות -חשוב לקחת תוסף כדי למנוע מהמאגרים להתרוקן.

אומנם יש מזונות טבעונים מועשרים בויטמין B12 כמו דגני בוקר, משקאות חלב צמחיים ושמרי בירה אבל הכמויות קטנות ולא ניתן להסתמך עליהן כמקור אמין. לאור העובדה שחסר בויטמין B12 עלול להיות בעייתי מאוד מבחינה בריאותית ומאידך - קל כל כך למנוע חסר על ידי תיסוף - תיסוף זו האופציה הטובה והחכמה ביותר לטבעונים. כדאי גם לדעת, שבניגוד לתוספי ברזל, ויטמין B12 הוא תוסף יחסית פשוט מאוד וללא תופעות לוואי כמו כאבי בטן, עצירויות וכדומה. כמו כן, אין לו גבול עליון וטוקסיות כך שהוא לא גורם לנזק.

שני דברים אחרונים שחשוב לציין הם שאומנם יש חיידקים במערכת העיכול שמייצרים B12 אבל הם ממוקמים אחרי אתר הספיגה של ויטמין B12 ולכן הם לא מהווים מקור לויטמין בגוף האדם וכן חשוב לדעת שגם בקרב אוכלי-כל חסר בויטמין B12 הוא יחסית נפוץ. אם ביצעתם בדיקות דם, ואין חסר , תיסוף של כ3 פעמים בשבוע הוא מספיק.אם הופיע חסר, אז תלוי ברמות ובתסמינים ובמקרה כזה יש להתייעץ עם רופא או תזונאית."

נטלי שמש - דיאטנית קלינית (הרזיה, צמחונות, טבעונות, גסטרו וספורט)-

קישור ישיר לנטלי .

אני הכי אוהבת את לכסניות הלעיסה בטעם שוקו מנטה , כן גם אותן נטלי הכירה לי :) 18.4 ש"ח ל60 טבליות . הוזמן מiherb : הנה הקישור - b12

So why did I decide to host my dear Natalie? Because lately I've come across on the net, with a lot of posts asking about b12. There are vegans who claim that there is no need for an additive that exists in food or those who say that everything comes from nature and if they do not wash vegetables then they will get everything that is needed. Friends! There are things that are not worth guessing, science provides evidence of its importance. Still not sure? I asked Natalie, as always she had a ready answer for me:


"So why is it important to take B12 as a vegetarian?

All nutritional components can be obtained from food other than vitamin B12. Vitamin B12, like all vitamins, is essential and must be obtained from an external source. It is important for the prevention of anemia and for maintaining normal functioning of the nervous system. Shortage of vitamin B12 over time can lead to irreversible damage to the nervous system. The deficiency can be easily avoided by taking a vitamin B12 supplement regularly. You do not necessarily need every day if the blood levels are normal but even if the levels are normal - it's important to take an additive to prevent the reservoirs from emptying.

While there are vegan foods fortified with vitamin B12, such as cereal, vegetable milk drinks and beer yeast, the quantities are small and can not be relied on as a reliable source. Given that vitamin B12 deficiency may be very problematic in terms of health, on the other hand, it is so easy to prevent deficiency by revaluation. This is the best and most intelligent option for vegans. It is also worth knowing that, unlike iron supplements, vitamin B12 is a relatively simple supplement with no side effects such as abdominal pain, constipation and so on. Also, it has no upper limit and toxicity so it does not cause damage.

The last two things to note are that there are bacteria in the digestive system that produce B12, but they are located after the absorption site of vitamin B12 and therefore they are not a source of vitamin B in the human body and it is important to know that even among omnivores B12 deficiency is relatively common. If you have a blood test, and there is no deficiency, an average of 3 times a week is sufficient. If there is a deficiency, then depending on the levels and symptoms, consult a doctor or nutritionist. "

Nataly Nasha Shemesh - Clinical Dietician (weight loss, vegetarianism, veganism, gastro and sports)

Direct link to Nataly.

I like the chocolate chewing mints, yes, the ones that Natalie introduced me to: 18.4 NIS for 60 tablets, was ordered from iherb: here is the link - b12

302 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page