עומדים לקראת במת "פיתוח גוף" ?/ Towards the stage?

עודכן ב: ספט 4עומדים לעלות על במת "פיתוח הגוף" הראשונה שלכם? הבלוג הזה נכתב עבורכם. נכון , אני רק בתחילת הקריירה שלי, אבל מעט מאוד ספורטאים התחרו ב5 תחרויות בשנה הראשונה בתחום. שמעתם נכון , אני עליתי על הבמה הראשונה שלי רק במאי 2018. האינטנסיביות של התקופה הזו וההזדמנות להתחרות על 8 במות בארץ ובחו"ל , לימדו אותי כמה טריקים סופר חשובים . היה לי ליווי ברמה הגבוהה ביותר, למדתי מהטובים בארץ, אבל כלום לא באמת יכול להחליף את השעורים שלימדתי את עצמי. כל התחרות הייתי מוכנה יותר מקודמתה. טוב די לקשקש, בואו ניגש לעניין. דרך אגב, בסיום הבלוג יש רשימה של אנשי מקצוע מובילים בתחום שהייתי ממליצה לכם להתחיל אצלהם . בין אם זה צלם ,סוג הצבע או מי שיכין אתכם לבמה.

1. הכנה וליווי –

לתחרות פיתוח גוף אתם רוצים להתכונן מראש, בהנחה שאינכם מתחרים ותיקים, שסך הכל די שומרים על עצמם בין העונות, אתם תרצו להתחיל הכנה כמה חודשים מראש. תהליך טוב הוא תהליך הדרגתי. כמה בדיוק? כל אדם ונכסיו. יכול להיות שאתם כבר די מוכנים , למשל אני אומנם לא הייתי מתאמנת חדר כושר עיקבית לפני שנכנסתי לתחום פיתוח הגוף , אבל בהחלט הייתי מאומנת ובעלת מסת שריר יפה. אז איך יודעים? חוברים לאדם בעל נסיון , מאמן ומכין לתחרויות , ומתחילים מסע לקראת הבמה. הבחירה שלכם צריכה להיות מדוייקת ככל הניתן. מאמן רגיל או אפילו דיאטן, ללא נסיון בהכנה לתחרויות ברוב המקרים לא יכול להביא אתכם לבמה מוכנים. אני את ההכנה שלי עשיתי ב- Restart , אצל גדי טרוני,בתחרויות הראשונות . מ-2020 אני בליווי של Jeff Alberts הליווי הוא אישי , וכולל מפגשים שיכולים לקרות גם אחת ליום תלוי באיזה שלב אנחנו . איתו גם בחרתי על אילו במות אעלה , או איזו קטגוריה באיזה איגוד. כן , אפילו שאני מכינה בעצמי לתחרויות , גם אני זקוקה להדרכה ברגעי ההכנה האלה ובכלל כדי להתפתח.

2. תזונה– היו עקביים וכנים! בייחוד בדיאלוג שלכם אל מול מי שמכין אתכם , לעולם אל תשקרו. תמיד היו כנים , תמיד ! מי שמכין אתכם יודע איך להתמודד עם כל אתגר או לפחות יוכל למצוא יחד איתכם פתרון לכך. חוץ מזה אם תעקבו אחרי השינויים תוכלו ללמוד איך גופכם מגיב ולמה הוא מגיב טוב יותר מפעם לפעם. בייחוד שהשינויים הם לפעמים ברמה יומית ושעתית.

3. אימונים- האימון הוא מרכיב סופר עדין וחשוב , זה לא רק אילו משקלים ,או אילו תרגילים אני עושה. התכנית שלי צריכה לתת לי כלים,כשהדיאטה שלי לא מאפשרת לגופי התאוששות ובנייה ,על מנת להגיע לנפח הנדרש מבלי להסתכן בפציעות מיותרות . ודאו שאתם מנהלים איזון ודאגו להפחתת עומסים אחת לבלוק אימון.

תכנית האימונים שלכם כמו תכנית התזונה חייבת להיות דינמית עם התהליך. מסה גדולה לא תהיה בזמן כזה, בעיקר כיוון שאתם בגרעון קלורי מתמשך ומתחילים לשלב אירובי בנפח גבוה יותר מהרגיל. אני למשל אחרי תחרות מפסיקה בהדרגה לעשות אירובי , לאחר מכן שומרת על תקופה ללא אירובי בכלל , ואז מתחילה לעלות לקראת העונה הבאה אם בכלל יש צורך.

יש לכם הרבה זמן עד הבמה? תוכלו עוד לשפר פה ושם את הנתונים שלכם,מבחינת מסת השריר, לעצב את השריר לתת לו עומקים ומראה מדהים. רוצים טיפ ? השקיעו לא פחות באימוני "הפוזינג" שלכם.

4.שעורי פוזינג/ "Posing class" - שעורי פוזינג בעיניי הם חשובים לא פחות מתזונה ואימונים . אני בוודאות יודעת שהיו תחרויות שהאנרגיות שלי על הבמה, הפלירטוט והכיף , הביאו לי מקומות ראשונים. לעומת זאת בוודאות , בתחרות הפתוחה שהייתי באיטליה, בה התחריתי בפעם הראשונה בקטגורייה שאינה "בקיני" , יכולתי לקחת מקום אולי יותר טוב משלישי , לא ידעתי איך לפרוס גב בכלל. האמת שאני עדיין לומדת את זה. כן יש פוזות חובה ויש רוטינה בחלק מהקטגוריות. אני מלמדת שעורי פוזינג לנשים .חשוב לי להגיד ! שעור בשבוע זה בכלל לא מספיק, אם יש לכם כסף קחו שעור פרטי. מה עוד אפשר לעשות? כנסו ל you tube ואינסטגרם וחפשו את הספורטאים שאתם מעריכים בתחום , צפו ולימדו מהם . שימו לכם ראי גדול והתאמנו כל יום בבית , אני הייתי מצלמת את עצמי ומסתכלת. משפרת ועושה שוב. בעיקר עושה מול אנשים כדי לקבל ביטחון. אצל גברים תוכלו למצוא ב Restart וגם אצל living by lolik שעורי פוזינג.

5. תוספי תזונה – הדיאטה החריפה בשלבים מסויימים עלולה ליצור חסרים ועליכם להיות בטוחים שאתם מכוסים. התייעצו עם איש מקצוע . אצלי זה היה אומגה 3, מולטי ויטמין, לפעמים אשלגן, פרוביוטיקה, אנזימי עיכול ,קריאטין לפעמים מגנזיום שהצטרפו ל-b12 שאני תמיד לוקחת. תמיד תתייעצו!

6. האיגוד שלכם- הכירו את האיגוד בו אתם מתחרים , בארץ יש לנו את : "IPC,"Nabba","Wnbf","Ifbb" . לכל איגוד נשיא אחר, חוקים אולי דומים אך שונים . למשל באיגוד ה"Wnbf" , בו זכיתי השנה באליפות בקטגוריית "Fit Body", המתחרים נדרשים לעבור בדיקות פוליגרף כתנאי להרשמה, ובדיקות שתן לזוכים. התנאים שם מחמירים על שימוש בחומרים מסויימים אף 7 שנים אחורה. או לדוגמה באיגוד "Nabba" בו התחריתי בארץ ובחו"ל, לא תוכלו להצבע בצבע מסוג ג'אנטנה.או כמה שניות על הרוטינה שלכם על הבמה להארך ואילו פוזות חובה יש לכם. החוקים תמיד מפורסמים באתר האיגוד או בדפי הנחיתה שלהם. בחירת הקטגוריה שלכם גם היא צריכה להגיע ממקום מושכל לאחר שראיתם את השיבוץ הנהוג באיגוד שלכם.

7. בחירת שיר לרוטינה האישית- ביחרו שיר או קטע שאתם מתחברים אליו באמת, כזה שגם אם יהיה לכם בלאק אאוט תוכלו להמשיך להנות ממנו על הבמה. שילחו לדי ג'יי של התחרות את השיר כבר מראש וגם הכינו עליכם עותק למקרה חירום.

8.בקיני ובגד גברים- תלוי בקטגוריה שלכן , אבל יש 2 מודלים בסיסיים של בקיני . קטגוריית בקיני שנראה ממש כמו בקיני רגיל בהגזמה או בקיני לקטגוריות פיתוח גוף כמו fit body , shape , figure וכדומה. בגד כזה יגיע עם איקס בגב מה שיאפשר לחשוף יותר מהגב בפוזות החובה. בארץ לא כל איגוד מחייב על תקן האיקס בגב אבל שווה לבדוק. חוץ מזה , יש תקן לחוטיני , תקן לעיצוב, הכל שווה לבדוק לפני כן . את הבקיני האחרון שלי עשיתי אצל איזבל , שהיא מתחרה בעצמה ואלופת הארץ מספר פעמים בקטגוריית בקיני . אולי זה אפילו נותן לה יתרון כמישהי שעמדה על במה ויודעת איך מרגישים. גם לגברים יש תקן, חוץ מקטגוריית Man's physics בהן יעלו המתחרים עם שורטס מגניב, כל הקטגוריות גם הן דורשות תחתון תחרותי.

9. נעליים – קטגוריות נשים דורשות נעל תקנית. בחו"ל מקפידים על גובה אחיד וכאן קצת יש סלט. הכי טוב או יד שניה , או לנסוע להרצליה לקטיה שתתן לכן לנסות כמה דגמים (עם או בלי סוגר ) . אם תזמינו מחו"ל לא תדעו לעולם מה תקבלו. גם אצל תופרות הבקיני או מורות הפוזינג אתן יכולות להשיג נעליים לפעמים. ומאותו רגע קדימה לשים בקיני ונעליים ולהתאמן על פוזינג.

10. תכשיטים- בנות, תדאגו לעצמכן לעגילים , צמיד וטבעת מנצנצים בטירוף, אני קונה על אלנבי , או טופ טן כאלה, הכי זול והכי יפה.

11. צבע- אם האיגוד מאפשר שרותי צביעה בתשלום תבררו טוב מה אתם מקבלים. צביעה זה כאב ראש שאתם לא רוצים להתעסק בו אבל אם שרות הצביעה לא מקצועי לוותר. זה לא מישהו שיצבע אותכם עם צבע שתיקנו בעצמכם, את זה אתם יכולים לעשות עם חבר ובשלווה מבלי לחכות בתור ולשלם לפעמים סתם יותר.

רק אם אין לכם חבר כזה שיכול לעזור זו אופציה טובה. שרותי צביעה זו חברה חיצונית שמגיעה. אם יש כזו תצבעו דרכה, בייחוד כיוון שכשתעמדו על במה לצד המתחרים האחרים אתם לא תראו טוב כמוהם וזה יפגע בכם. אם אתם קונים אני ממליצה על Protan תזמינו מספיק זמן מראש או קנו בארץ . יש שכבת בסיס ויש טופ ולא ממש צריך מעבר. הכי נכון להצבע יום קודם שכבה ראשונה או ממש בבוקר ואז שוב עוד שכבה . רגע לפני במה מתחרים רבים ממהרים למרוח שמן או נוצצים כאלה ואחרים. וודאו האם באיגוד שלכם זה מותר, האם באולם התחרות זה מותר. כפרה זה לא צחוק יכולים להוריד לכם ניקוד או לא לתת לכם לעלות .

אגב להסרת הצבע אני משתמשת ב-מטלית קסם מiherb

12. פילינג וגילוח- כדי שהצבע יתפוס טוב , הקפידו כבר חודש מראש על פילינג טוב לעור . אם אתם רגישים הסירו שיער כבר יומיים לפני הצביעה, ואם לא קחו אתכם סכין גילוח , צבע על שיער או זיפים לא יראה טוב.

13. צלם- הלו!! אתם נראים אש מה לא תפרגנו לעצמכם איזה צילום ? אני תמיד דואגת להצטלם, וסוגרת לפחות עם צלם אחד בערב התחרות שיצלם אותי בדיוק כמו שאני רוצה. אל תתקמצנו , זו מזכרת לחיים . אצרף רשימה כזו בסיום.