סלט חומוסים/Chickpea salad


אני מכורה לשילוב הזה, כשאני רוצה להעשיר בחלבון אני פשוט מקפיצה טופו שחתכתי לקוביות על מחבת או סייטן ואז זו ארוחה פסיכית לגמרי. אבל כשבא משהו קליל ורענן שעדיין משביע , החמוד הזה , יעלה על כל הציפיות.

את החומוס יש להשרות! אחרת תישאו בתוצאות !

אז אני משרה ליממה ומחליפה מים כל כמה שעות. הכי טוב לעשות כמות ,לחלק למנות ולהקפיא . ככה בפעם הבאה תחסכו זמן. אני מקפיאה לאחר שבישלתי. כמובן תמיד יש אפשרות לקנות את הגרגירים הקפואים ולחסוך זמן. הכל עניין של מחיר .

מצרכים למנה אחת

8 כפות גרגירי חומוס

3 בייבי צנון

גרידת לימון

מיץ לימון

ענף סלרי

עלים מכל מה שבא (פטרוזיליה,כוסברה,בצל ירוק, עירית, רשד ומה שאתם אוהבים)

מלח פלפל ואפשר כמון

כף טחינה (אני אוהבת גולמית , אבל לחסוך קלוריות אפשר להכין ממרח טחינה עם מים ושום ולימון )

הכנה

לאחר השרייה אני מבשלת את גרגירי החומוס בישול ארוך עד לריכוך מלא, אפשר להוציא גרגר ולבדוק מה מידת ההכנה הרצויה לכם.

נקצוץ את הירק , נסחט מיץ לימון ונגרד מהקליפה שלן. לערבב את הכל בקערה עם התבלינים, ולהוסיף מעל טחינה. אני מאוד אוהבת להגיש כשהגרגירים חמים . טעים !


 

I'm addicted to this combination, when I want to enrich the protein I just take tofu that I cut into cubes on a skillet or sitan and then this is a completely crazy meal. But when I want something light and fresh that still satisfies, this sweet combination , will exceed all expectations.

The chickpeas should be soaked! Otherwise you'll Will bear the consequences! :)


So I soak it for a day and change water every few hours. The best way is to make a quantity, divide the dishes and freeze. That way next time you'll save time. I freeze after cooking. Of course there is always the possibility to buy the frozen chickpea and save time. It's all a matter of price.

Ingredients for one serving

8 tablespoons chickpeas

3 baby radish

Lemon zest

lemon juice

Celery branch

Leaves (parsley, cilantro, green onions, chives, and what you love)

Salt pepper and even cumin

Tablespoon tahini (I love raw, but to save calories you can make a tahini paste with water , garlic and lemon)

preparation

After soaking, cook the chickpeas for long periods until softened. You can remove a grain and check the amount of preparation you want.

Cut the vegetables, squeezed lemon juice and scrape off the shell. Mix everything in a bowl with spices, and add over tahini. I like to serve as warm grains. Delicious!

126 צפיות0 תגובות