top of page

משק ברזילי / Meshek Barzilay


משק משק משק !! איזה כיף לנו שיש לנו את המשק! בין המסעדות הטבעוניות הראשונות שנולדו ופתחו עולם ומלואו של טעמים יחודיים.

אני חייבת להגיד שמשהו טוב קורה במשק וזה מורגש. אני אהיה כנה ואספר שבהרגשה שלי הייתה תקופה בה המנות לא תמיד היו אחידות בטעמים ולכן קצת הפחתתי בביקורים שלי. הופתעתי לגלות היום שהמשק חזרה ובגדול! השירות היה כיף ומפנק, המנות טעימות והעיסקית משתלמת ממש!! אז מה לקחנו ? בואו נגיד שזה היה צ'יט מפנק חח.

לפתיחה : מרק אפונה , חומוס אורגני וסלט שורשים !

המרק היה עשיר וטעים , לי היה חסר קצת תיבול אבל כזו אני . החומוס , מרקם מעולה ומפנק , והסלט שורשים , טעים ! אפשר להרגיש את הטריות של חומרי הגלם !

עיקריות: ווג'יבורגר - שהיה מעולה , בלחמנית באן מגניבה עם קטשופ צ'יפוטלה חריף וקרעי תפוח אדמה טעימים! מיונז מעולה !אחלה מנה!! מסאלה דוסה- קרפ אורז ועדשים כתומות עם טעמים הודים מעולים ,שיפוד טופו וכרובית וצ'אטני קוקוס וירוקים . פטריותיזם- תשמעו זה גן עדן של פטריות עם קרם אגוזי מלך ואורז אסור. אישית אני פחות מתחברת לתחושת השמנת החלבית , אבל זה בהחלט מעדן מנה ייחודית! סלט מונבטות - אחלה סלט עשיר בהפתעות כמו שקדים ותפוחים ועדשים מונבטות (טיפ חביב :) ההנבטה מקלה על זמינות החלבון בקטניה , אך כגודל ההנבטה כך אנחנו עוברים יותר לערך של ירק ולא קטניה).

קינוחים!! אגס שיכור מושלם של החיים - פאי אגס נימוח ופריך גם יחד !! וגם כדור גלידת קשיו משמש עם עוגה מטורפת. לא כתבתי אבל יש שם מנות שאני פשוט מאוהבת בהן , כמו הלאזניה והפיצה והטירמיסו, בקיצור אחלה תפריט !

לסיכום, כיף שיש מסעדה כזו עם הצע כל כך עשיר של טעמים ויצירתיות, האוכל טרי ומרגיש כאילו כל מנה נעשתה בחשיבה וברצון לתת לנו חוויה של פינוק אמיתי. אני אוהבת את אווירת הישיבה במסעדה , את זה שכל אורח טבעוני או לא , שמגיע איתי לשם , נהנה. עיסקיות 12-16:00 , בהן במחיר העיקרית שתבחרו תקבלו גם מנת פתיחה !! ויש גם משלוחים לעיסקיות!!

משק ברזילי : אחד העם 6 , נווה צדק , תל אביב.Meshek ,Meshek, Meshek! What fun for us to have the Meshek! Among the first vegetarian restaurants that opened a world of unique flavors in the vegan kitchen too.

I have to say that something good happens in the Meshek and you can feel it. I will be honest and tell you that in my feeling the past year there wasn't always consistency in flavors and therefore I reduced my visits a bit. I was happy to discover today that the Meshek is back! The service was fun and pampering, the dishes are tasty and the business deal is really worthwhile !! So what have we ordered? Let's say it was a spoiled cheat meal.

For opening: pea soup, organic humus and root salad!

The soup was rich and tasty, I missed little seasoning but you know me .The hummus, excellent texture and pampering, and root salad, delicious! You can feel the freshness of raw materials!

Main: vegeburger - which was excellent, in a cool Ban with crispy potato shreds and chipotle ketchup ! Excellent mayonnaise! Masala dosa-crepe rice and orange lentils with excellent Indian flavors, tofu skewer and cauliflower and coconut and green chutneys. Mushroomism - Listen to this: its a mushroom paradise with walnut cream and forbidden rice. Personally, I am less attached to the milk cream sense, but it is definitely a unique ! Sprout Salad -

rich in surprises such as almonds and apples and lentils. (Tip: The sprouting makes it easier for the protein to be available, but as the size of the sprouts, we move more to the value of vegetables than legumes.)

desserts!! A perfect drunk pear - pear pie crisp and crunchy too !! And a ball of cashew ice cream served with a crazy cake. I didn't write about them, but there are dishes I'm just in love with, like lasagna and pizza and tiramisu, in short, a great menu!

In conclusion, lucky to have such a restaurant with such a rich offer of flavors and creativity, the food is fresh and feels like every dish was made with thought and willing to give us a real pampering experience. I like the atmosphere of the restaurant, the fact that every guest (vegan or not ) who comes with me enjoys it. Business 12: 00-16: 00, at which you get for the price or the main dish you will also receive an opening dish !! And there are also deliveries for the Business deals !!

Meshek Barzilay : Ahad Ha'am 6, Neve Tzedek, Tel Aviv.

118 views0 comments

Commentaires


bottom of page