לשמור על הירוקים שמחים / Keep your greens happy

עודכן: 1 במרץ 2019


הרבה פעמים שואלים אותי איך הירוקים שלי מחזיקים מעמד?טוב אז בהנחה שאני לא מעשנת אותם , אצלי הם מחזיקים מעמד שבוע ואף יותר .

רצים לדעת איך? מאוד פשוט. שכחנו לרגע שאלה צמחים צמאים. הרי מה תעשו עם זר הפרחים שקניתם? נכון! תשימו אותו מיד באגרטל עם מים. אז למה לא את הירוקים? כי אין להם פרחים?

אז הנה הטיפ שלי. אני מנקה אותם מעט עם מים , מוציאה גבעולים ( אם יש) שקצת הצהיבו או נרקבו ,ומניחה כל צרור בכוס/כלי עם מים צוננים . את המים אני מחליפה כל יום.

שימו לב!ירוקים כמו שמיר למשל או כשאנחנו בקיץ הלוהט עדיף בתוך המקרר , כן יהיה לכם זר פרחים מפתיע בתוך המקרר. לי זה תמיד מעלה חיוך גדול.

תהנו :)

 


So many times people ask me how my stay fresh?

Well, assuming I'm not smoking them, they hold for a week or more.

Want to know how? very simple. We forgot for a moment that these are thirsty plants. After all, what will you do with a bouquet of flowers that you bought? Right! Put it in a vase with water. So why not the greens? Because they do not have flowers?

So here's my tip. I clean them a little with water, take out stalks (if any) that have yellowed or rotted, and place each bundle in a glass / dish with cool water. I change the water every day.

pay attention! In the hot Israeli summer, it is preferable inside the refrigerator, so you will have a surprising bouquet of flowers inside the refrigerator. It always brings me a big smile.

Enjoy :)

186 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול